Normy, trafność i rzetelność
Psychometrica charakteryzuje się bardzo wysoką trafnością oraz rzetelnością.
Narzędzie spełnia wszelkie wymogi tzw. "dobroci psychometrycznej", stawiane przed profesjonalnymi testami psychologicznymi.
- Próba normalizacyjna:
Do stworzenia norm wykorzystano próbę ponad 6000 osób. Duża część tej próby to osoby z wyższym wykształceniem, w wieku 20-45 lat. Jest to grupa stanowiąca podstawowy target produktu (osoby o takim profilu są najczęściej badane za pomocą testów podczas rekrutacji, selekcji i coachingu). Normy utworzono osobno dla kobiet i mężczyzn oraz dla różnych grup wiekowych, odpowiednio do występowania rzeczywistych różnic międzygrupowych.
- Trafność pomiaru:
Trafność narzędzia - treściowa, teoretyczna (w tym czynnikowa), kryterialna diagnostyczna i kryterialna prognostyczna - była badana dla każdej skali na przynajmniej dwóch różnych próbach. Wykorzystano m.in. macierz wielu cech-wielu metod, analizy czynnikowe różnego rodzaju, metodę porównań międzygrupowych, oceny sędziów kompetentnych (sześciu psychologów związanych z psychologią organizacji i pracy) i inne sposoby.
- Rzetelność skal:
Rzetelność każdej skali była szacowana za pomocą obliczania współczynników rzetelności alfa Cronbacha oraz współczynników stabilności bezwzględnej, które mierzą niezmienność wyników w czasie (odstęp jednego miesiąca). Obie metody pozwoliły na osiągnięcie wysokich lub bardzo wysokich wyników (alfa Cronbacha od 0,81 do 0,94, średnia 0,87, wielkość współczynnika stabilności wyniosła średnio 0,83). Pozwala to na stosowanie narzędzia zarówno w badaniach, jak i diagnozie indywidualnej.