Estymacja punktowa i przedziałowa
Oznacza to w praktyce, że badany otrzymuje informację liczbową, na przykład: uzyskałeś niski wynik, trzeci stanin.
Psycholog (lub inny użytkownik testu) może nawet nie zdawać sobie sprawy, że jego słowa to tylko pół prawdy. A pół prawdy często jest wielkim kłamstwem.
Po pierwsze, badany nie wie, co to znaczy "trzeci stanin". Nie ma najczęściej pojęcia o układzie odniesienia i skalach znormalizowanych.
Po drugie, badany nie wie, że każdy (w tym i psychometryczny) pomiar jest obciążony błędem - najczęściej wynik punktowy wypadający w trzecim staninie może też oznaczać stanin czwarty, czyli wynik umiarkowany. Ma to istotne znaczenie, gdy mówimy np. o sumienności, stabilności emocjonalnej lub inteligencji.
Ze strony użytkownika testu zachowanie takie jest nieetyczne i nieprofesjonalne; badany zostaje niesłusznie opisany jako osoba niesumienna, neurotyczna lub mało inteligentna.
Jest to aspekt, na który zwracamy dużą uwagę w szkoleniu Psychometrica Practitioner, gdyż zależy nam na tym, by nasi Klienci byli wykwalifikowanymi profesjonalistami, zdolnymi do fachowej interpretacji wyników i etycznego udzielania informacji zwrotnej.
Jeśli jesteś zainteresowany rozwijaniem swojej wiedzy w zakresie psychometrii, zapraszamy do zapoznania się z ofertą i kontaktu z naszym zespołem!